baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

Stopka MOST

Naklejka

Uczta u „Pana Tadeusza” czyli dania staropolskie na języku polskim.

 

Czymże byłoby omawianie mickiewiczowskiej epopei „Pan Tadeusz” bez poznania historii naszego narodu? Podróż w epokę romantyzmu, spacer po ścieżkach wydeptanych przez Adama Mickiewicza, kontemplacja miejsc, w których gościł poeta, było dla uczniów fascynującą przygodą. W tej wyprawie nie mogło zabraknąć doznań kulinarnych. Projekt „Uczta u Pana Tadeusza” zrealizowany w naszej szkolnej pracowni gospodarstwa domowego, to połączenie szlaku historyczno-literackiego ze szlakiem kulinarnym. Uczniowie klasy 8b i 8c podjęli się w ramach zajęć języka polskiego odtworzenia kuchni, którą Mickiewicz opisał w lekturze „Pan Tadeusz”. Postarali się  przygotować ofertę potraw, które sięgają swymi korzeniami końca XVIII i pierwszej połowy XIX w., a które spożywał także sam Mickiewicz będąc w Wielkopolsce. Mogliśmy więc, dzięki zaangażowaniu ósmoklasistów, odbyć prawdziwą podróż w przeszłość z jej smakami, aromatami, przyprawami i kulinarnymi sekretami. Korzystaliśmy zarówno z przepisów zawartych w samym dziele, jak i sięgnęliśmy do staropolskich książek kucharskich, w których wynaleźliśmy przepisy na chłodnik litewski, kartacze, placki, omlety, ciasteczka litewskie, ryż z jabłkami, chrusty.  Zwieńczeniem projektu była wspólna uczta przy suto zastawionym stole.

                                                                                    materiał nadesłała: Agnieszka Gadomska-Rataj

8c1 8c2  8c7

8c4  8c5  8c6

8c3

8b1  8b2  8b9 8b15

8b4

228b

8b3  8b6  8b7  

8b10  8b11  8b12

8b5

8b8

198b

218b

8b14