baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

Zajęcia koła informatycznego klas VI-VIII

w pierwszej połowie marca

    Pierwsza połowa marca, to między innymi nasza praca z projektowaniem modeli 3D w aplikacji 3D Builder oraz z drukowaniem zaprojektowanych modeli. Uczyliśmy się również, w jaki sposób w programie Repieter-Host, stosowanym do przygotowania modelu do wydruku na otwartej drukarce, utworzyć pierwszą warstwę drukowaną na platformie roboczej, tzw. tratwę. Tratwa pomaga osiągnąć bardziej optymalną przyczepność do platformy drukarki. W tym celu wydrukowaliśmy prosty, testowy przedmiot, aby sprawdzić, czy nasza tratwa działa właściwie. W trakcie zajęć między innymi zaprojektowany został, a potem wydrukowany model 3D ręki. Podczas drukowania zostały zastosowane podpory.
    Na zajęciach pracowaliśmy również z robotami: Codey Rocky oram mBot, programując je za pomocą języka bloczkowego w aplikacji mBlock. Dodatkowo robot mBot był programowany za pomocą wbudowanej w środowisko mBlock specjalnej wersji języka C++. Roboty wykonywały róże programy: jeździły po określonej linii, omijały przeszkody, rozpoznawały określone kolory, poruszając się po specjalnej macie ćwiczeniowej.
    Prawdziwym „hitem” naszej szkolnej robotyki, okazał się zademonstrowany na kole robot humanoidalny JD Humanoid, który został zakupiony przez naszą szkołę w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości. Jest to 33-trzy centymetrowy robot humanoid, który porusza się na dwóch kończynach (tak jak człowiek). Posiada wiele czujników, wbudowaną kamerę, chwytaki, którymi może chwytać różne przedmioty, wbudowany mikrofon i głośnik. Robot ma zaimplementowane mechanizmy uczenia maszynowego (sztuczną inteligencję), za pomocą których można go nauczyć rozpoznawać komendy głosowe, rozpoznawać twarze itp. Robot może wykonywać różne ruchy i pozy, np. robić pompki, siadać, machać rękoma, stać na jednej nodze i przy tym pochylić się i machać rękoma. Robotem można sterować, ale również można go programować za pomocą specjalnego środowiska programistycznego ARC, w którym możemy wybrać jeden z języków programowania: Python, JavaScript (dla średnio i bardziej zaawansowanych programistów) czy programowanie blokowe (początkujących programistów). Jest to wspaniała platforma do nauki robotyki i programowania dzieci i młodzieży w różnym wieku, sprawiająca wiele radości!
Na zajęciach koła zaznajomiliśmy się z samym robotem oraz interfejsem oprogramowania ARC, w którym tworzyliśmy proste programy w języku blokowym.
Podczas zajęć koła informatycznego korzystaliśmy ze sprzętu zakupionego w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.

Materiał nadesłał p. Bogdan Żych

kolo inf marzec poczat kl6 8 2023

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Zapraszamy do obejrzenia filmu1

Zapraszamy do obejrzenia filmu2

Zapraszamy do obejrzenia filmu3

Zapraszamy do obejrzenia filmu4

Zapraszamy do obejrzenia filmu5

Zapraszamy do obejrzenia filmu6

Zapraszamy do obejrzenia filmu7

Zapraszamy do obejrzenia filmu8