baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

Grudzień w naszej świetlicy...

    Na początku grudnia, dzieci ze świetlicy szkolnej zabrały się za przygotowywanie kartek świątecznych z iskierkami emocji, w ramach projektu „Emocje”. Kartki trafiły do dzieci ze świetlicy szkolnej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie.
Nasze dzieci z przyjemnością zasiadły do prac. Z muzyką w tle praca była czystą przyjemnością. Dzieci miały mnóstwo pomysłów na pracę . Atmosfera podczas tworzenia kartek była bardzo świąteczna. Dzieci nuciły pod noskiem kolędy, a z nieba przez chwilę nawet prószył śnieg, przez co mogliśmy poczuć ten „magiczny czas”. Dzieci były bardzo ciekawe do kogo ich kartka trafi. Przy okazji powstało wiele pomysłów na ozdoby świąteczne i chęć ustrojenia choinki. Oczywiście nasz partner kartkowy, odwdzięczył się pięknymi karteczkami dla naszych dzieci!
    Dnia 6 grudnia, świetlicę odwiedził Święty Mikołaj!!! Były zagadki świąteczne, rebusy, powstały piękne kule świąteczne przy pomocy aplikacji Quiver. Oczywiście był prezent świetlicowy jak i słodki poczęstunek.
Ostatnie dni, spędziliśmy na tworzeniu kartek dla Żołnierzy z życzeniami i podziękowaniami za obronę granic. Wszystkim dzieciom za ten wkład i chęci dziękujemy!

materiał nadesłała p. Honorata Krywan

 pracowity grudzien swietlica 2021

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Kreatywne zajęcia w świetlicy szkolnej

    Dnia 23 listopada podczas zajęć w świetlicy szkolnej, uczniowie mieli okazję pobudzić swoją wyobraźnię i wykazać się kreatywnością tworząc fantastyczne kasztanowe stworki i nie tylko. Przy użyciu kolorowej plasteliny, wykałaczek i oczywiście kasztanów powstały niesamowite ludziki, zwierzęta oraz konstrukcje do zabawy. Dzieci świetnie się przy tym bawiły!

materiał nadesłała p. Pamela Ostafijczuk

kreatywne zaj swietlica2021

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Szkoła do hymnu

Dwunastego listopada świetlica szkolna wraz z całą szkołą, brała udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Uczniowie od samego rana ćwiczyli tekst „Mazurka Dąbrowskiego”, aby o godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewać hymn.

materiał nadesłała p. Alicja Laskowska-Maślany

szkola do hymnu 2021

 

Kartka dla Kuby

    W listopadzie uczniowie uczęszczający do świetlicy poznali historię niepełnosprawnego Kuby. Dowiedzieli się jaka choroba spowodowała, że chłopiec porusza się na wózku, oraz jak wygląda jego codzienne życie. Poznali jego zainteresowania i to w jaki sposób lubi spędzać wolny czas. Z okazji jego urodzin wykonali własnoręcznie piękne kartki urodzinowe i wypisali życzenia.
Kartki urodzinowe zostaną wysłane do Kuby pocztą.

materiał nadesłała p. Alicja Laskowska-Maślany

kartka dla kuby 2021

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Kreatywne prace plastyczne

w Świetlicy Szkolnej

    Aktywność plastyczna rozwija sprawność manualną, ma terapeutyczny wpływ na dzieci i ich emocje, pozwala na nabywanie poczucia sprawstwa, czyni dzieci nie tylko wrażliwymi odbiorcami sztuki, ale też ich twórcami.
Prowadzone zajęcia w świetlicy w ramach projektu KPP pozwalają na poznanie i zastosowanie nowych technik plastycznych. Stosowanie soli, liści, folii pozwoliło na odkrywanie swoich możliwości i sprawiło wiele radości. Uczniowie chętnie biorą udział w tych zajęciach i dobrze się bawią wykonując ciekawe prace plastyczne.
W październiku przez uczniów zostały wykonane prace na miętym papierze, malowanie pod folią oraz malowanie na soli a w listopadzie stemplowanie liści.

materiał nadesłała p. Alicja Laskowska-Maślany

 kreatywne prace plastyczne 2021

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Dzień Dyni w świetlicy

    Dnia 29.10.2021r. w świetlicy szkolnej odbył się Dzień Dyni. Uczniowie poznali wiele informacji i ciekawostek związanych z tym warzywem. Następnie dzieci samodzielnie wykonały pracę plastyczną - "moja dynia" - wyklejając bibułą oraz plasteliną kontur dyni. Na zakończenie "dyniowego dnia" były zabawy ruchowe przy muzyce.

materiał nadesłała p. Pamela Ostafijczuk

dzien dyni w swietlicy2021z1

dzien dyni w swietlicy2021z2

dzien dyni w swietlicy2021z3

dzien dyni w swietlicy2021z4

 

Róże malowane palcami
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny
"Kreatywne Prace Plastyczne"

    We wrześniu, uczniowie uczęszczający do świetlicy w ramach realizacji jednego z zadań projektu, malowali palcami róże. Zapoznali się z nową techniką i wykonali piękne prace.
    Technika ta jest bardzo efektowna, a uczniowie świetnie się bawili podczas tworzenia prac w ten nietypowy sposób.
Malowanie palcami to prosta, ale niezwykle wartościowa rozwojowo technika plastyczna dla dzieci, ponieważ pozwala na twórczą ekspresję, rozwija wyobraźnię, dostarcza wrażeń dotykowych, umożliwia kontakt z fakturą, podnosi świadomość własnego ciała, doskonali małą motorykę - usprawnia ruchy poszczególnych palców, rozluźnia mięśnie, uspokaja i wycisza i wreszcie - daje dziecku poczucie sprawstwa, wolności i swobody działania.
Uczniowie wykonali prace podczas zajęć prowadzonych przez p. Alicję Laskowską-Maślany i p. Honoratę Krywan.

kreatywne prace plastyczne 2021

materiał nadesłała p. Alicja Laskowska-Maślany 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Międzynarodowy Dzień Kropki

w świetlicy szkolnej

    15.09.2021r. obchodzony był „Dzień Kropki". W ramach Międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja, przeprowadzony został temat dotyczący kreatywności. Dzieci wzięły udział w konkursie świetlicowym, opartym na zliczaniu kropek. Malowały w szablonie kropek - troszkę sensoplastyki, tworzyły pracę plastyczną z wykorzystaniem TIK „żywa kropka” przy użyciu aplikacji Quiver. Było aktywnie i wesoło:-)

 dzien kropki swietlica2021

materiał nadesłała p. Honorata Krywan

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny

"Kreatywne Prace Plastyczne"

projekt swietlica info1 2021 22

projekt swietlica info2 2021 22

 

Dzień Mamy i Dzień Dziecka

w Świetlicy Szkolnej

    Dzień naszych kochanych MAM uczciliśmy wykonując dla nich laurki oraz dyplomy Super MAM! Pracę umilało słuchanie opowiadań J. Papuzińskiej pt. „Nasza mama czarodziejka”. Dzień DZIECKA spędziliśmy na wspólnych zabawach na świeżym powietrzu… Były zabawy z użyciem chusty animacyjnej, zawody sportowe, a na koniec słodki poczęstunek.

materiał nadesłała p. Honorata Krywan

dzien mamy i dzien dziecka2021

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Pierwszy Dzień Wiosny

i Dzień Kolorowej Skarpetki

w świetlicy szkolnej

    Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej, przez dwa tygodnie przygotowywali się na powitanie wiosny. Dzieci wykonały plakaty przedstawiające wiosenną łąkę oraz Panią Wiosnę, które ozdobiły dużą salę świetlicy, wykonały  przebiśniegi oraz opaski na głowę - bociana.
    W piątek rano odbył się quiz wiedzy o wiośnie w którym wszystkie dzieci chętnie wzięły udział. Wszystkim udało się rozwiązać wiosenne zagadki. Następnie dzieci dopasowywały nazwy wiosennych kwiatów do ilustracji i obejrzały krótki film edukacyjny „Oznaki wiosny.”
    O godzinie 9.00 uczniowie przebywający w świetlicy wzięli udział w lekcji online „Wiosna – lekcja na żywo".
    21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Dawna, z tej okazji dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej, zapoznały się z krótką historią tego dnia, skąd pochodzi nazwa Zespół Dawna, dlaczego w ten dzień zakładamy różne skarpetki, dlaczego skarpetki stały się symbolem tego dnia oraz dlaczego obchodzimy ten dzień właśnie 21 marca. Następnie obejrzały krótki film edukacyjny „Co to jest Zespół Dawna.” Po takiej dawce wiedzy przystąpiły do zabawy „prawda czy fałsz” na temat Zespołu Dawna, podczas której świetnie sobie poradziły i znały odpowiedzi na wszystkie pytania. Na zakończenie pokolorowały obrazek przedstawiający dwie różne skarpetki. Na koniec porannych zajęć dzieci otrzymały dyplomy oraz słodką niespodziankę.
    Po południu na dzieci czekało również wiele atrakcji. Uczniowie wykonali wiosenne kreacje oraz pokaz mody wiosennej. Następnie wzięli udział w zabawach z chustą animacyjną.
    Zajęcia zorganizowały panie: Honorata Krywan, Alicja Laskowska-Maślany, Agnieszka Kruk.
    Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i mile spędzony czas.

materiał nadesłała p. Alicja Laskowska-Maślany

pierwszy dzien wiosny w swietlicy2021

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Ogólnopolska Świetlicowa

Wymiana Pocztówkowa

    W roku szkolnym 2020/2021, uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej, wraz z nauczycielami świetlicy: p. Agatą Zdanowską i p. Małgorzatą Czuryło zaangażowali się w niezwykłą akcję pod hasłem ,,Ogólnopolska Wymiana Pocztówkowa’’. Dzięki tej inicjatywie nasi wychowankowie nawiązują kontakty z dziećmi ze szkół z różnych zakątków Polski. Ponadto mają możliwość poznania nowych miast, ich zabytków oraz krajobrazów naszej Ojczyzny. Biorąc udział w akcji, promujemy tym samym nasze rodzinne miasto i region w którym zamieszkujemy. Zasada działania tej inicjatywy jest bardzo prosta. Uczniowie ze szkół zainteresowanych programem, wymieniają się kartkami pocztowymi z uczniami innych szkół biorących udział w projekcie. Na pocztówkach związanych ze swoim miejscem zamieszkania wypisują pozdrowienia lub krótkie wiadomości. Łącznie otrzymaliśmy ponad 50 kartek z pozdrowieniami od dzieci uczęszczających do świetlic szkolnych w różnych regionów Polski. Wymiana pocztówek dała uczniom możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami z innych szkół, zawiązała nowe przyjaźnie.

materiał nadesłała pani Małgorzata Czuryło

swietlica wymiana pocztowkowa2021

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Dzień Kobiet

w świetlicy szkolnej

    08 marca w świetlicy obchodziliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji przygotowaliśmy wspólnie słodki poczęstunek… ciasto czekoladowe. Dzieci samodzielnie przeczytały przepis, zmiksowały składniki oraz zdobiły słodkości. Było smakowicie.

materiał nadesłały panie: Alicja Laskowska-Maślany i Honorata Krywan

dzien kobiet swietlica2021

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

NIESPODZIANKI DLA BABCI I DZIADKA

      Dzień Babci i Dziadka obchodzimy 21 i 22 stycznia. W tych dniach wszystkie wnuczęta swoim Babciom i Dziadkom z okazji ich święta składają serdeczne życzenia, wręczają laurki i kwiaty. Uczniowie naszej świetlicy przy wsparciu nauczycielek p. Małgorzaty Czuryło i p. Agaty Zdanowskiej postanowili także uczcić to ważne święto. Podziękowania Babciom i Dziadkom za trud, opiekę i czas im poświęcony, szacunek i miłość, postanowili wyrazić w wykonanych własnoręcznie pracach plastycznych. Dzieci ochoczo zabrały się do wykonywania laurek z życzeniami, portretów babć i dziadków. Uczniowie wykonując prace wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Mając przy tym dużo frajdy, pokazali jak bardzo kochają swoje ukochane babcie i swoich najukochańszych dziadków.

dzien babci i dziadka 2021 zd7

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

Materiał nadesłała pani Małgorzata Czuryło.

UROCZYSTE PASOWANIE UCZNIÓW

NA "ŚWIETLIKÓW"

 

Dnia 28 października 2020r. w świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste przyjęcie nowych ,,świetlików". Było bardzo wesoło, na dzieci czekały konkursy, miła niespodzianka. Uroczystość zorganizowały Panie Honorata Krywan i Agata Zdanowska.

swietliki2020 21z9

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

swietlica

Wyniki konkursu międzyświelicowego pt. ,, Pejzaż zimowy"
W styczniu 2019 roku został zorganizowany przez p. Alicję Laskowską – Maślany i p. Agatę Zdanowską

międzyświetlicowy konkurs plastyczny pt. „Pejzaż zimowy”.


Nadesłano 55 prace z ośmiu szkół podstawowych ze Stargardu.


Za dostarczone prace dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom.

Wyniki konkursu:
1. Rybak Filip klasa 1d Sp. 7
2. Guzowski Maciej klasa 3a Sp.1
3. Grzelak Mateusz klasa 1 Sp.10
Wyróżnienia:
- Kotowicz Weronika klasa 1 b Sp.3
- Olszewski Sebastian klasa 2a Sp.11

 

1

2

3

Materiał nadesłała P. Agata Zdanowska

Świetlica szkolna . Rok szkolny 2018/2019

Świetlica szkolna czynna jest w godzinach 6.30- 16.30.

Zapewnia opiekę od poniedziałku do piątku z wyjątkiem przerwy w nauce określonych w kalendarzu na dany rok szkolny.

Szkoła dysponuje dwoma sali. Świetlica ,,mała” na którą uczęszczają dzieci z oddziałów 0 i klas 1.

W świetlicy odbywają się zajęcia plastyczne, artystyczne,muzyczne, plastyczno- techniczne, relaksacyjne,czytelnicze, sportowe, gry, zabawy,oraz odrabianie prac domowych. Organizowane są również uroczystości i konkursy wg. programu pracy świetlicy.

 

ŚWIETLICA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR2 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI

Celem ogólnym świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki i wychowania pozalekcyjnego, umożliwiającego wszechstronny rozwój osobowości.

Cele szczegółowe:
1. Zapewnienie uczniom opieki i bezpieczeństwa w godzinach przed lekcjami lub po lekcjach.
2. Organizowanie zespołowych zajęć, tworzenie warunków do nauki własnej, wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej.
3. Organizowanie czasu wolnego (gry i zabawy ruchowe na powietrzu i w pomieszczeniach).
4. Ujawnianie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień, poprzez organizowanie zajęć w tym zakresie (zajęcia plastyczne, umuzykalniające, taneczne).
5. Prowadzenie współpracy z rodzicami, wychowawcami klas, pedagogiem i psychologiem szkolnym.

Założenia organizacyjne:

1. Świetlica szkolna czynna jest w godz. 6:46 – 16:30. Zapewnia opiekę od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem przerw w nauce określanych w kalendarzu szkolnym na dany rok.
2. Do świetlicy przyjmowani są w pierwszej kolejności uczniowie klas 0 – III, rodziców (opiekunów) pracujących.
3. Przyjęcie dziecka do świetlicy odbywa się na podstawie kart zgłoszeń, które wypełniają i składają rodzice (opiekunowie).
4. Rodzice (opiekunowie) zobowiązani są do dostarczenia zaświadczeń o zatrudnieniu oraz wyposażenia dziecka w wyprawkę.

swietlica szkol2015 16

Ferie 2018

Choć ferie już minęły, my wspominamy wspólnie spędzony czas w SP nr 2. Podczas tegorocznych ferii uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 mogli wziąć udział w półkoloniach organizowanych przez szkołę. Dzieci odwiedziły salę zabaw „Kogel – mogel” oraz centrum zabaw dla dzieci przy ul. Wyszyńskiego; muzeum na Rynku Staromiejskim, gdzie odbyły się warsztaty garncarskie; bibliotekę miejską, w której mogły zobaczyć teatrzyk kukiełkowy pt. „Czerwony Kapturek” oraz wziąć udział w zajęciach teatralnych; basen oraz SCK, gdzie wspólnie obejrzały spektakl „Śpiąca królewna”. Podczas feryjnych spotkań nie obyło się bez wspólnej zabawy przy muzyce, zajęć plastycznych, zabawy na śniegu oraz smacznego poczęstunku.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę.

ferie swietlica2018zp

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszzej galerii

 

Walentynkowy tydzień 2018

W dniach od 12 do 16 lutego w świetlicy szkolnej odbywały się różnego rodzaju zajęcia plastyczne i sensoplastyczne związane z dniem świętego Walentego. Wykonaliśmy prace takie jak: kartki walentynkowe, witraże, serca wyklejane plasteliną i kolorowym papierem oraz ulubioną przez dzieci masę balonową. Prace plastyczne doskonale wpływają na motorykę małą naszych świetlików. Przeprowadzona została także pogadanka na temat dnia zakochanych, w której dzieci dowiedziały się skąd wywodzi się to święto. Wspólnie spędziliśmy czas przy wspólnych grach i zabawach.

walentynki 2018

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

 

Konkurs świetlicowy

pt. "Rozpoznaj nauczyciela na zdjęciu z dzieciństwa"

Dnia 8.03.2018r. z okazji Dnia Kobiet, na świetlicy szkolnej odbył się konkurs „Rozpoznaj nauczyciela na zdjęciu z dzieciństwa”. Dzieci chętnie zgadywały, które panie kryją się na zdjęciach. Było wiele emocji oraz dobrej zabawy. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy. Jednej osobie udało się odgadnąć wszystkie zdjęcia. Uczennica klasy 2 b za zajęcie I miejsca otrzymała dyplom oraz ramkę na zdjęcia
Na zdjęciach widnieje tylko część uczestników konkursu.

szk konk swietlicowy2018

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

 

Co słychać w świetlicy?

Jak zawsze na świetlicy dużo się dzieje. W ostatnim czasie, podczas zajęć plastycznych, dzieci robiły piękne tulipany i ptaki z kolorowego papieru, które ozdabiają naszą salę oraz kotki. Nie zabrakło także robótek ręcznych, podczas których dzieci wykonały szalik oraz uszyły wspaniałe tulipany na Dzień Kobiet. Nie obyło się także bez zabaw ruchowych, jak skakanie na skakance czy zabawa z krzesełkami. Zapraszamy do galerii.

swietlica 2018

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

 

 Marzec - w oczekiwaniu na wiosnę i święta

W oczekiwaniu na wiosnę zaczęliśmy dbać o formę. Dzieci chętnie skakały na skakankach, grały w gumę oraz brały udział w świetlicowych zabawach. Z okazji Dnia Kobiet odbył się konkurs świetlicowy. Z tej okazji dzieci szyły również przepiękne tulipany z materiału. Nasze świetliczaki wykonały piękne kolorowe ptaki oraz tulipany z papieru, które można podziwiać w naszej świetlicy.
W oczekiwaniu na święta dzieci wyklejały obrazki o tematyce świątecznej bibułą, wykonywały kurczaczki oraz kurki z kolorowego papieru oraz kartki Wielkanocne.
Na świetlicy nie zabrakło też czasu na pomoc uczniom w odrabianiu zadań domowych.

wiosna swietlica2018

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

 

Wrześniowe zabawy

Początek roku szkolnego 2018/2019, zaczynamy na wesoło. Wspólnie integrujemy się po wakacyjnym wypoczynku, witamy nowych uczniów w naszej szkole. Razem tańczymy i śpiewamy.

zdj1 Kopia

zdj2

 

Konkurs - "Pamiątka z wakacji"

21 września 2018r. ogłosiliśmy zwycięzców świetlicowego konkursu plastycznego pt. „Pamiątka z wakacji”.
I miejsce zajęła Hania Kapituła z klasy II d
II miejsce zajęła Zuzia Bartczak z klasy II d
Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w konkursie i zapraszamy do brania udziału w konkursach świetlicowych.

received 181633736078381

 

Dzień grzyba

24 września 2018r. – dzień grzyba. Dzieci poznały różne rodzaje grzybów tych jadalnych oraz trujących. Śpiewaliśmy piosenki o grzybach oaz wykonywaliśmy prace plastyczną.

zdj 3

zdj 4

 

Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt – święto obchodzone corocznie 4 października 2018r. Na świetlicy odbywały się wspólne zabawy, konkursy i zagadki związane ze zwierzętami. Dzieci oglądały ilustracje z książek o zwierzętach. Poznały nieznane im gatunki zwierząt.

zdj 5

zdj 6

 

Dzień kundelka

Dzień Kundelka – nieformalne polskie święto kundelka, czyli wszystkich wielorasowych psów, obchodzone corocznie 25 października 2018r. W świetlicy także obchodziliśmy to święto. Wspólnie rozmawialiśmy o swoich pupilach, oglądaliśmy książki z ilustracjami wielu ras psów oraz wykonywaliśmy prace plastyczne przedstawiające pieski.

zdj 14

zdj 16

zdj 15

 

"Słoneczniki"

Dnia 22 listopada 2018r. w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia muzyczno – plastyczne według metody Doroty Dziamskiej. Dzieci malowały farbami w rytm, grającej w tle muzyki. System „Edukacja przez ruch” Doroty Dziamskiej wspiera prawidłowy rozwój dziecka zapewniając wszechstronną zintegrowaną stymulacje. Wspiera rozwój pamięci długotrwałej. Usprawnia i koryguje zaburzone funkcje dziecka, wspomaga rozwój jego zdolności i zainteresowań. Zapewnia każdemu dziecku osiągnięcie sukcesu, poczucie akceptacji i przynależności do wspólnoty. Główne cele wdrażanego programu:
1. Rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowo - słuchowej.
2. Usprawnianie małej motoryki poprzez kreślenie wybranych znaków grafomotorycznych zgodnie z metodyką systemu.
3. Rozwijanie umiejętności zgodnego współdziałania w parze oraz w zespole.
4. Kształtowanie odporności emocjonalnej, doświadczanie radości.

zdj 8

zdj 9

zdj 10

zdj 11

zdj 12

zdj 13