baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

Warsztaty polsko-niemieckie w SP2

    Kolejne spotkanie partnerskich szkół z Polski i Niemiec, wynikające z realizacji zadań w okresie trwałości projektu: „Transgraniczny Most Przyszłości”, odbyło się w Szkole Podstawowej nr 2 w Stargardzie 29.marca 2023r. Grupa uczniów i nauczycieli z OBS Eberswalde odwiedziła kolegów i koleżanki w naszej szkole, by wspólnie wziąć udział w warsztatach w pracowniach tematycznych. Tym razem na wszystkich czekały kolejne interesujące zadania:
- w kuchni szkolnej pieczono zdrowe marchewkowe muffinki oraz smażono naleśniki
- w stolarni powstawały drewniane plansze do gry „kółko-krzyżyk
- w gabinecie krawiectwa dziewczęta szyły gumki do włosów
- w poligrafii uczennice wykonywały kubki i podkładki według własnego projektu
- w sali plastycznej uczniowie tworzyli rożne ozdoby za pomocą długopisów 3D (np. broszki, okulary, itp.)
    Wspólne aktywności podczas warsztatów, a także gry i zabawy na świeżym powietrzu, dały szansę na lepsze poznanie się uczniów, integrację i zawarcie przyjaźni. Warsztatowy dzień sprzyjał rozwijaniu zainteresowań uczniów oraz wzmacnianiu komunikacji w języku obcym.

Materiał nadesłała p. Iwona Łopacińska

warszt pol niem marzec 2023

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Marcowa wizyta w partnerskiej szkole w Eberswalde

    W dniu 8.marca 2023r. rozpoczęliśmy kolejne działania wynikające z okresu trwałości projektu Transgraniczny Most Przyszłości od wizyty w partnerskiej szkole w Eberswalde. Grupa ósmoklasistów z naszej szkoły odwiedziła przyjaciół z Niemiec i wzięła udział w warsztatach w nowopowstałych gabinetach OBS w Eberswalde. Uczniowie podzieleni na zespoły pracowali wspólnie nad ciekawymi zadaniami. Jedna grupa przygotowywała w kuchni zdrowe muffinki, koreczki owocowe i koktajle. Inna grupa wykonywała kolorowe graffiti, jeszcze inna tworzyła nowe loga naszego projektu przy użyciu różnych programów graficznych. W stolarni uczniowie wykonali drewnianą grę memory i grę planszową do nauki kolorów i liczb dla młodszych uczniów. Niezwykle ciekawe były także doświadczenia chemiczne w gabinecie nauk przyrodniczych, gdzie badano zawartość cukru w popularnych produktach spożywczych, a na koniec obserwowano na podwórku szkolnym challenge o najwyższą fontannę z mieszanki coli i dropsów. Zabawy było co niemiara! W wolnym czasie, podczas wspólnych zabaw na świeżym powietrzu, nawiązywały się miedzy uczniami znajomości i przyjaźnie. Cieszymy się, że będziemy je mogli dalej kontynuować, gdyż następne spotkanie już niedługo w Stargardzie!

Materiał nadesłała p. Iwona Łopacińska

wizyta niemcy 2023

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

 

interreg

 

W ramach projektu Transgraniczny Most Przyszłości powstały wystawy prac i rzemiosła, skierowane do społeczności lokalnych i szkolnych jako rezultat kreatywnych konkursów organizowanych w szkołach w Stargardzie i Eberswalde.

Linki do stron z moblilnymi galeriami:

wystawy mobilne

logo

U przyjaciół w Eberswalde.

Tym razem uczniowie z SP2 odwiedzili swoich kolegów w Eberswalde. Spotkanie w ramach pakietu II projektu Transgraniczny Most Przyszłości miało miejsce 22 czerwca 2022 r. w Oberbarnimschulen w Eberswalde.

Uczniowie z Polski i Niemiec podzieleni na grupy projektowe wzięli udział w licznych zajęciach kreatywnych i sportowych. W szkolnych gabinetach powstawały wspaniałe rękodzieła, np. obrazy na płótnie, ekologiczne kolorowe torby, kartki wykonane na papierze solarnym, instalacje mobilne, graffiti. W sali muzycznej uczniowie ćwiczyli wspólny taniec do wygrywanego na perkusji rytmu, zaś w szkolnej kuchni przygotowali zdrowe smoothie i owsiane batoniki. Jednocześnie na pobliskim boisku sportowym uczniowie obu szkół przechodzili przez stacje z zadaniami i wyzwaniami sportowymi.

Takie kreatywne spotkanie oraz towarzyszące wszystkim wakacyjne nastroje przy letniej pogodzie sprawiło, że czas wspólnie spędzony był szansą na lepsze poznanie się nawzajem  i pokonywanie barier językowych. 

Naklejka

Stopka MOST

Polsko- niemieckie spotkanie z historią i kulturą w tle

Czternastego czerwca 2022 roku nauczyciele oraz uczniowie ze szkoły Oberbarnimschulen Eberswalde odwiedzili po raz kolejny Stargardi przyjaciół ze Szkoły Podstawowej nr 2. Celem wizyty odbywającej się w ramach pakietu I projektu Transgraniczny Most Przyszłości była praca nad planem dydaktycznym projektu oraz integracja uczestników projektu.

Podczas gdy nauczyciele z partnerskich szkół pracowali nad szczegółami planu dydaktycznego, uczniowie wzięli udział we wspaniałym koncercie zorganizowanym w Stargardzkim Centrum Kultury- Gali Zespołów Tanecznych Młodzieżowego Domu Kultury. Występy zrobiły ogromne wrażenie na gościach z Niemiec. To jednak nie był koniec wrażeń tego dnia. Po koncercie wszyscy ruszyli na spacer szlakiem zabytków Stargardu. Ciekawostki historyczne naszego miasta przybliżyła wszystkim nauczycielka historii z „dwójki”- pani Renata Pruska-Nieroda. Mury miejskie, baszty, bramy i Kolegiata NMP, to tylko część z miejsc, które mogli zobaczyć uczestnicy spotkania. Niesamowite wrażenia towarzyszyły wszystkim podczas zwiedzania wnętrza remontowanej właśnie Kolegiaty oraz architektura Starego Miasta. Spacer aleją Słowiczą i parkami dopełniły obrazu Stargardu, jako miejsca atrakcyjnego turystycznie. Na zakończenie spotkania były także doznania kulinarne w postaci pierogów i barszczu. Wizyta ta była bardzo fajną okazją do bliższego poznania się uczestników oraz zwiedzenia miasta partnera projektu.

Naklejka

Stopka MOST

Naklejka

Kolejne spotkanie polsko-niemieckie  w ramach realizacji działań w projekcie "Transgraniczny Most Przyszłości" odbyło się 1.czerwca 2022, a więc w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Tym razem uczniowie z naszej szkoły oraz z Eberswalde spotkali się „na żywo”, by wspólnie świętować ten dzień. Hasłem czerwcowego spotkania było: „Żyj aktywnie i kreatywnie!”.

Uroczyste przywitanie naszych gości ze szkoły w Eberswalde rozpoczęła pani dyrektor szkoły- Anna Kurcab- Kościańska, a następnie głos zabrała zastępca prezydenta Stargardu- pani Ewa Sowa zwracając się do wszystkich: „Cieszę się, że w końcu uczniowie z Niemiec odwiedzili Stargard i poznali swoich kolegów z Dwójki. Od początku trzymałam kciuki za realizację tego projektu i zacieśnianie współpracy między partnerskimi szkołami. Jestem przekonana, że dla wielu młodych ludzi z Polski i z Niemiec będzie to okazja nie tylko do świetnej zabawy, ale również nawiązania nowych przyjaźni i doskonalenia znajomości języków obcych”.

Mimo niepewnej i kapryśnej pogody tego dnia, na boisku szkolnym rozegrany został miniturniej piłki nożnej oraz drużynowe zawody sportowe. Na sali gimnastycznej przyjaciele z Eberswalde i Stargardu zagrali miniturniej koszykówki i siatkówki. Każdą drużynę tworzyły zespoły mieszane składające się z uczniów ze Stargardu jak i Niemiec. W tym samym czasie uczennice obu szkół ćwiczyły układ do wspólnego tańca „Jerusalema”, a inna grupa podczas zajęć z robotyki, zaprogramowała mecz robotów. Dla fanów gier komputerowych odbył się także ekscytujący turniej gamingowy w pracowni komputerowej.

Wiele się działo w pozostałych pracowniach szkolnych. W gabinecie gospodarstwa domowego część uczniów przygotowywała zdrowe, marchewkowe muffinki. W pracowni krawieckiej uczennice uszyły piękną serwetę na stół, w stolarni wykonano drewniane breloczki do kluczy, a w gabinecie poligrafii powstały kubki, butony i zegary ścienne z logo projektu. Podczas warsztatów plastycznych uczniowie stworzyli przepiękne mandale na płótnie, które będą ozdobą partnerskich szkół. Za zakończeniu wydarzenia nie zabrakło degustacji upieczonych muffinek, pokazu układu tanecznego, wręczenia nagród i upominków,a także wspólnego tańca- belgijki.

Spotkanie polsko- niemieckie w formie bezpośredniego kontaktu dało uczniom możliwość zawarcia nowych przyjaźni i znajomości, zarówno podczas aktywności sportowych i kreatywnych, ale też podczas wspólnego pikniku. Uczniowie przełamywali bariery językowe, ćwiczyli umiejętność posługiwania się językiem niemieckim, angielskim, a nawet polskim. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że to wydarzenie było niezwykle kreatywne i aktywne, więc świetnie zostało zrealizowane hasło przewodnie spotkania.

Stopka MOST

Naklejka

Kolejne spotkanie sportowo-kreatywne o nazwie „Żyj zdrowo i kolorowo!” w ramach realizacji działań w projekcie "Transgraniczny Most Przyszłości" miało miejsce w dniu 17. maja 2022. Partnerskie szkoły uczestniczyły we wspólnym wydarzeniu, łącząc się zdalnie przez cały czas spotkania.

Zawody sportowe odbywały się na boisku szkolnym SP2 w Stargardzie oraz na stadionie przy szkole w Eberswalde. Uczniowie sprawdzali swoje umiejętności w konkursie w skoku w dal oraz rozgrywając mecze między klasami siódmymi w „siatkarskiej rzucance”. Dużo emocji i radości sprawiła wszystkim zabawa: „Zdobywanie sztandaru”, podczas której zadaniem zawodników było przeniesienie sztandaru z pola przeciwnika na swoją stronę. Jak się okazało później, było to pierwsze doświadczenie uczniów z Eberswalde z tą zabawą.

W tym samym czasie w szkolnych pracowniach również wiele się działo- w gabinecie gospodarstwa domowego uczniowie przygotowywali zdrowe soki owocowe i warzywne, w pracowni krawieckiej siódmoklasiści uszyli praktyczne fartuszki kuchenne. W gabinecie arteterapii powstawały duże, przestrzenne owoce i warzywa, które będą rekwizytami do powstałej ostatnio foto-budki. W pracowni poligraficznej i stolarskiej uczniowie przygotowywali butony, breloczki i kubki z logo projektu.

Na zakończenie tego sportowego spotkania zaprzyjaźnione szkoły podsumowały prace, prezentując wyniki konkursów sportowych oraz przedstawiając galerię wykonanych przez uczniów prac. Był pokaz mody fartuszkowej oraz degustacja pysznych i zdrowych soków.

Po raz kolejny był to kolorowy i bardzo zdrowy dzień. Wszystko pod hasłem: „Lebe gesund und bunt- żyj zdrowo i kolorowo!”.

Stopka MOST

„Tydzień Szkoły Promującej Zdrowie”

 Od dzisiaj w naszej szkole rozpoczęliśmy obchody tygodnia Szkoły Promującej Zdrowie.

W związku z tym , że 25 kwietnia przypada Międzynarodowy  Dzień  Świadomości Zagrożenia Hałasem wspólnie z naszymi uczniami postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej tematyce.

Hałas towarzyszy nam w życiu codziennym. Wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie.  W dniu dzisiejszym postanowiliśmy więc „zmniejszyć poziom hałasu” w naszej szkole- wyłączając dzwonek szkolny, a podczas spotkań  na lekcjach wychowawczych zastanawialiśmy się nad tym co może zrobić każdy z nas aby obniżyć hałas w swoim życiu.  Dodatkowo na przerwach Pani  Agnieszka Musiał  wraz z uczniami wykonywała ćwiczenia relaksacyjne i wyciszające z  elementami jogi.  Joga - jest jednym z najstarszych systemów filozofii indyjskiej. Oznacza jedność ciała, umysłu i duszy, a jej celem jest przywrócenie równowagi wewnętrznej. Uczniowie byli zachwyceni takim sposobem spędzania wolnego czasu.

 1h

2h 3h 4h 5h

7h

Naklejka

 

Stopka MOST

W dniach 11.04 oraz 12.04 dzieci z klasy 3c oraz 2a wraz z wychowawcami odwiedzili RescueLab Stargard-nowoczesne centrum edukacyjno-szkoleniowego, mieszczące się przy Szkole Podstawowej nr 10. RescueLAB Stargard, to największy projekt stargardzkiego WOPR, który uczy pierwszej pomocy oraz zasad bezpieczeństwa nad wodą.

Uczniowie pod profesjonalnym okiem prowadzącego p.Mariusza Szafrana oraz jego wspaniałych pomocników  mogli zapoznać się z pojęciami i zasadami udzielania pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej: zarówno takiej, która utraciła przytomność ale oddycha, jak i osobie, która nie oddycha.  Dzieci mogły również dowiedzieć się, w jaki sposób układa się osobę nieprzytomną, ale oddychającą w pozycji bocznej bezpiecznej i jak zadbać o jej komfort termiczny. Każdy z uczniów miał możliwość przećwiczenia indywidualnie demonstrowanych przez ratowników procedur. Dzieci miały możliwość poćwiczenia RKO na fantomach. Podczas zajęć, wszyscy świetnie się bawili, a poprzez zabawę poznali i nauczyli się wiele ciekawych i przydatnych procedur związanych z udzielaniem pierwszej pomocy.

Dziękujemy bardzo prowadzącym za wspaniałe zajęcia.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

1pp

2pp

3pp

4pp

Naklejka

Stopka MOST

Naklejka

„Żyj zdrowo i kolorowo!”- tak brzmiało hasło i temat przewodni kolejnego spotkania polsko- niemieckiego w ramach realizacji działań w projekcie "Transgraniczny Most Przyszłości".  W Pierwszym Dniu Wiosny, czyli 21. marca 2022 roku partnerskie szkoły uczestniczyły we wspólnym wydarzeniu sportowo- kreatywnym, łącząc się zdalnie przez cały czas spotkania.

Tego dnia pogoda była typowo wiosenna i słoneczna, więc wszystkie rozgrywki sportowe odbywały się na boisku szkolnym w SP2 w Stargardzie oraz na stadionie przy szkole w Eberswalde. W Stargardzie uczniowie klas siódmych zmierzyli się w grze w ringo, a także rozegrali mecze w piłkę nożną. Pełnym emocji był bieg na 60 m o tytuł mistrza i mistrzyni klas siódmych. Nasi przyjaciele z Niemiec również organizowali podobne konkurencje sportowe oraz  grę w siatkówkę.

Podczas trwania rywalizacji sportowych w gabinecie gospodarstwa domowego część uczniów przygotowywała zdrowe, wiosenne śniadanie. Powstały kolorowe kanapki, twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem oraz talerz wiosennych warzyw. W pracowni krawieckiej siódmoklasiści uszyli typowo wiosenne kwiaty- tulipany. W gabinecie arteterapii powstała kolorowa foto-budka, zawierająca symbole zdrowego życia oraz hasło: „Żyj zdrowo i kolorowo. Lebe gesund und bunt!”. Każdy mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie z tego spotkania.

Pierwszy Dzień Wiosny był dziś kolorowy, sportowy i zdrowy.

Stopka MOST

Naklejka

Spotkanie tematyczne uczniów z Polski i Niemiec.

"Jakie wartości są dla mnie ważne w przyszłym życiu zawodowym? Jakie są grupy zawodowe? Jakie muszę mieć umiejętności wybierając konkretny zawód?"- na takie pytanie odpowiadali uczniowie klas siódmych z naszej szkoły oraz ich koledzy z Eberswalde podczas kolejnej wymiany tematycznej w ramach realizacji działań "Transgranicznego Mostu Przyszłości". 

17 marca 2022 podczas spotkania online dotyczącego orientacji zawodowej, partnerskie szkoły stworzyły przy użyciu programu Flinga Board wspólną tablicę wartości, jakimi się kierują uczniowie przy wyborze przyszłego zawodu. Dzięki takiej tablicy współpracy, można było dostrzec podobieństwa i różnice między młodzieżą z Polski i Niemiec.

Następnie  uczniowie podzieleni na zespoły, wykonali plakaty prezentujące różne grupy zawodowe z ważnymi informacjami o tych zawodach. Znalazły się tam informacje jak np. ścieżka edukacji, zarobki, cel zawodu, umiejętności potrzebne w danej pracy. Na zakończenie uczniowie zapoznali się z pomysłami grup z partnerskiej szkoły. 

Możliwość współpracy i spotkania z naszym partnerem niemieckim dała uczniom okazję do zastanowienia się nad swoją przyszłością zawodową i wyborem ścieżki edukacyjnej.

6a

1a

2a

3a

4a

5a

 

 

Stopka MOST

Gotowanie po angielsku w klasie 8A

    W dniu 15.03 w klasie 8A zajęcia z języka angielskiego odbyły się inaczej niż zazwyczaj. Korzystając ze szkolnej kuchni, uczniowie przyrządzali śniadanie, korzystając z przepisów napisanych w języku angielskim. Grupa żeńska wylosowała robienie truskawkowego koktajlu - strawberry smoothie - zaś męska - tostów - toasts.
Tworzeniu śniadania towarzyszyły pytania - oczywiście zadawane w języku angielskim - o wykonywane czynności.
Ósmoklasiści uczyli się i jednocześnie bawili...po prostu pysznie.
Jak bardzo? Wystarczy spojrzeć do poniższej galerii.

materiał nadesłała p. Karolina Kułakowska

gotowanie po ang 2022

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Naklejka

Stopka MOST

Oferta edukacyjna stargardzkich szkół ponadpodstawowych

    W piątek 11.03.2022r. w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli stargardzkich szkół: Zespołu Szkół Nr 1 im. Mieszka I, Zespołu Szkół Nr 2 im. M. Kopernika i Zespołu Szkół Budowlano – Technicznych. Uczniowie klas ósmych zapoznali się z ofertą edukacyjną szkół i mogli więcej się dowiedzieć na temat postępowania rekrutacyjnego. Chętnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali pytania, aby więcej dowiedzieć się na temat interesujących ich kierunków. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze.

Organizator spotkania: Stanisław Kacperski

oferta eduk szk sred 2022

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Naklejka

 

Stopka MOST

Naklejka

 

warsztaty su 2022tyt

 

    W związku z trudnym czasem, z jakim wszyscy musimy się zmagać. Częstymi kwarantannami i obciążeniem jakie spada zwłaszcza na dzieci, Samorząd Uczniowski postanowił zorganizować warsztaty dla uczniów naszej szkoły pod tematem „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”. Wydarzenie to odbyło się 14.01.2022r w ramach realizacji działań w ramach "Transgranicznego Mostu Przyszłości". Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i naszej wspaniałej prowadzącej pani Marii Soroce.

Samorząd Uczniowski

 

warsztaty su 2022z1

warsztaty su 2022z2

 

 

Stopka MOST

Naklejka

Matematyka ze smakiem w kl. 4a

    Czy matematyka może przydać się w kuchni? Oczywiście, że tak. Matematykę można odnaleźć dosłownie wszędzie. Szczególne miejsce zajmuje także w kuchni. 21 stycznia uczniowie klasy 4a wraz z wychowawczyniami w szkolnej pracowni kuchennej doskonalili umiejętność pracy w grupie, planowania zajęć oraz kształtowali umiejętności matematyczne w aktywnym działaniu. Uczniowie piekli kruche ciasteczka ozdobione kolorowymi posypkami. Podczas zajęć dzielili na dwie i cztery równe części. Przypomnieli sobie co to jest połowa i ćwiartka. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem i radością. Zajęcia podobały im się bardzo, a ciasteczka wyszły przepyszne:)

Wychowawczynie: Elżbieta Gajewska i Katarzyna Witos-Szałęga

matem ze smakiem2022 mz1

mz2 mz3

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Stopka MOST

Naklejka

 

„Apfelstrudel- strudel z jabłkami”- poznanie kuchni niemieckiej na lekcjach języka niemieckiego.

W styczniu, na  lekcjach języka niemieckiego uczniowie klasy 6a,  pod kierunkiem pani Iwony Łopacińskiej poznawali nowe słownictwo związane z posiłkami, zdrowym odżywianiem oraz  tradycyjną kuchnią niemiecką. W pracowni językowej uczniowie obejrzeli film edukacyjny dotyczący jabłek, następnie przy użyciu smartfonów i kodów QR odszukiwali nowe słówka oraz je utrwalali w grach i quizach online. Na zakończenie wszyscy mogli wykorzystać  zdobytą wiedzę i poczuć się jak prawdziwi cukiernicy wspólnie przygotowując w pracowni gospodarstwa domowego strudel jabłeczny, czyli tradycyjny Apfelstrudel. 

1niem 2niem 
3niem4niem  
6niem  7niem

Stopka MOST

Naklejka

 

Pomocnicy Świętego Mikołaja w pracowni gospodarstwa domowego-

przygotowujemy słodkie ozdoby na choinkę i potrawy wigilijne

 

Uczniowie klasy: 1a, 3c, 4c, 7b i 8c przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia przygotowywali w grudniu, tradycyjne potrawy oraz wypieki świąteczne. Z dużym zaangażowaniem i ogromną radością młodsi i starsi włączali się w wykonanie zadań kulinarnych.

W wielkich garnkach gotowaliśmy składniki na pierogi i warzywa na sałatkę jarzynową. Chłopcy sprawdzili się w obsłudze maszynki i zmielili kilogramy farszu na pierogi ruskie  oraz z kapustą i grzybami. Niesamowitą frajdę sprawiło uczniom lepienie pierogów , a następnie ich ugotowanie.

Niektórzy, po raz pierwszy kroili poszczególne warzywa, w drobną kostkę na pyszną sałatkę jarzynową i poznali składniki i przyprawy, które nadają smak tradycyjnej potrawie.

Największą atrakcją i najsmaczniejszą dla wszystkich uczniów to pieczenie ciasteczek. Napiekliśmy mnóstwo pachnących i kruchych pyszności, którymi mogliśmy ozdobić świateczne drzewko. Dzieci siekały, zagniatały i wałkowały samodzielnie ciasto. Wybierały swoje wzory foremek i dekorowały według uznania.

Wszyscy bardzo się napracowali w „naszej kuchni” i zdobyli niezbędne w codziennym życiu doświadczenie a także zintegrowali się w swoich zespołach klasowych.

 1SW 13SW 2SW

3SW  4SW

6SW  7SW

8SW  9SW

10SW 11SW

12SW 14SW

15SW  16SW

19SW  20SW

Stopka MOST

Naklejka

Pomocnicy Świętego Mikołaja w pracowni krawieckiej.

"Pomocnicy świętego Mikołaja" wykonali przy użyciu maszyn stebnówka i owerlok czapki mikołajkowe oraz skarpety świąteczne na prezenty. Uczniowie specjalnie na tą okazję  przygotowali różne materiały (polar bawełna), aplikacje choinki, nici oraz różne ozdoby i szablony. Uczniowie jak w prawdziwej fabryce Mikołaja wspópracowali ze sobą pracując w dwóch grupach. Jedna grupa odrysowywała szablony na materiale i wycinała, druga grupa szyła na maszynach. na stębnówce używając ściegu stebnowego, zygzaka oraz maszyny overlok. Na zakończenie należało  połączyć obie części razem ( ścieg obrzucany). Wspólna praca była okazją nie tylko do doskonalenia umiejętności krawieckich ale również  do rozmów dotyczących tradycji światecznych i integracji zespołu.

kraw1  Kraw 2 

 kraw3

kraw4  kraw

Stopka MOST

Naklejka

Poznajemy zawody introligatora i drukarza

 Dnia 9 grudnia uczniowie klasy 5B, przy wsparciu wychowawców pani Iwony Prajzendanc i pani Małgorzaty Osiejuk uczestniczyli w zajęciach w pracowni poligraficznej. Zajęcia odbyły się na temat: Poznajemy zawody: Introligator, Pracownik Drukarni. Opiekun pracowni, Pani Mirosława Babicka-Mrzygłód, omówiła i pokazała wszystkim, co można ciekawego stworzyć korzystając z oprogramowania oraz sprzętu, który znajduje się w pracowni. Każdy mógł zaprojektować świąteczny element, który został wydrukowany przez panią Mirkę.  Poznanie tajników zawodów, profesji które mogą być również rozwijane w środowisku lokalnym, krajowym i międzynarodowym jest jednym z celów zajęć z zakresu zawodoznastwa realizowanych w ramch godzin wychowawczych.

materiał nadesłała p. Iwona Prajzendanc

 projekt transgr most poligraf 2021 

           

  1poligr

 

3poligr

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii - pracownia poligrafii

Stopka MOST

Naklejka

Pomocnicy Świętego Mikołaja w pracowni stolarskiej i poligraficznej.

Świąteczne dekoracje w formie drewnianych choinek powstawały  w pracowniach poligrafii i stolarni. Uczniowie wykorzystali częściowo gotowe elementy drewniane o charakterze surowców wtórnych, które otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionych osób oraz kształty wycięte ze sklejki. Po opracowaniu graficznym, przycięciu, wygrawerowaniu przy pomocy lasera, oszlifowaniu poszczególnych części powstały dwie ażurowe dekoracje o ciekawej, niepowtarzalnej formie.

1astol 3stol 4stol

 5stol 1stol

6stol  7stol

Stopka MOST

Naklejka

W dniu 18.11.2021 odbyło się kolejne spotkanie tematyczne w ramach pakietu II projektu „Transgraniczny Most Przyszłości - utworzenie polsko-niemieckich centrów orientacji zawodowej i zarządzania zdrowiem w Euroregionie Pomerania”, tym razem dla nauczycieli z polski i z Niemiec. Ze względu na sytuację epidemiczną na świecie, wymiana tematyczna między szkołą Oberbarnimschule z Eberswalde a Szkołą Podstawową nr 2 w Stargardzie odbyła się online.

Tematem przewodnim spotkania nauczycieli było „Wykorzystanie nowoczesnych technologii i narzędzi IT w procesie nauczania podczas zdalnej edukacji i nauki stacjonarnej”.  Pedagodzy w obu partnerskich szkołach pracowali w czterech grupach, po  pięciu nauczycieli z Niemiec i pięciu z Polski. Każda grupa przygotowała prezentację, a w niej strony internetowe i narzędzia TIK (Technologie informacyjno-komunikacyjne), które szczególnie były pomocne podczas zdalnej edukacji, a które można przenieść obecnie do nauczania stacjonarnego w szkole.

Dwie grupy ze szkoły w Stargardzie zaprezentowały narzędzia i aplikacje  TIK zastosowane na  lekcji języka obcego, biologii, matematyki, chemii i informatyki. Podczas wspólnych, praktycznych działań nauczycieli z partnerskich szkół, wypróbowane zostały strony do tworzenia angażujących ankiet, chmur wyrazowych, komiksów, quizów czy programów do tworzenia escape roomów. Nauczyciele zaprezentowali także efekty oraz przykładowe prace uczniów i nauczycieli, które wykonano przy użyciu przedstawionych narzędzi TIK. Ze szczególnym zainteresowaniem spotkała się prezentacja szkoły ze Stargardu dotycząca kodowania, robotyki i programowania.  

Nauczyciele z Eberswalde  przedstawili zaś zagadnienia związane z tematem: “Aranżacja tygodnia projektowego w ramach nauczania zdalnego (koncepcja interdyscyplinarna/ międzyprzedmiotowa”. Opisane zostały pomysły i konkretne przykłady do pracy w szkole metodą klasy odwróconej, na przykładzie lekcji języka hiszpańskiego i geografii. Pedagodzy ze Stargardu dowiedzieli się także, jak u naszych zachodnich sąsiadów wyglądała realizacja tzw. "Tygodnia projektowego", który miał miejsce podczas nauki zdalnej. W trakcie spotkania obie strony wyraziły wstępną wolę zorganizowania wspólnego tygodnia projektowego w swoich szkołach. Mógłby on dotyczyć tematu bliskiego młodzieży z obu krajów. 

Spotkanie tematyczne nauczycieli było dla wszystkich bardzo inspirujące. Pokazało model pracy zdalnej, podczas której można jednocześnie zrealizować wiele różnych celów. Nauczyciele obu partnerskich szkół, podzieli się zdobytą wiedzą i nowymi doświadczeniami. Mieli okazję nie tylko rozwijać swoje kompetencje zawodowe i językowe ale też nawiązać nowe znajomości.