baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

Pierwsza wymiana uczniowska w ramach projektu Transgraniczny Most Przyszłości

 


2 marca 2020 r. odbyła się pierwsza wymiana uczniowska w ramach projektu Transgraniczny Most Przyszłości. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi oraz ich partnerzy ze szkoły w Eberswalde spotkali się, aby poznać się oraz rozpocząć wspólne działania w ramach partnerskiego projektu.
Spotkanie otworzyła dyrektor szkoły, pani Anna Kurcab-Kościańska. Po krótkim powitaniu zapoznano uczniów i nauczycieli z Eberswalde z charakterem szkoły oraz nowoczesną bazą, która powstała dzięki uczestnictwu w wymianie transgranicznej w ramach projektu finansowanego z programu współpracy Interreg V A.
Następnie zaproszono uczniów do udziału w zajęciach warsztatowych w Centrum Orientacji Zawodowej i Zarządzania Zdrowiem. Dwudziestu uczniów z SP 2 i szesnastu z zespołu szkół OBS Eberswalde, połączonych w grupy zadaniowe, rozpoczęło zmagania z zadaniami w pracowniach: gospodarstwa domowego, krawieckiej, modelarskiej, arteterapii oraz poligraficznej.
Mimo odrobiny niepewności, szczególnie w posługiwaniu się językiem partnera, uczniowie bardzo szybko znaleźli sposób na sprawne komunikowanie się i przystąpili do działania.
Grupa „kucharzy” przygotowała pyszne naleśniki z różnorodnym nadzieniem, Wszyscy uczestnicy spotkania mogli skosztować tych smakołyków. W pracowni modelarskiej zaprojektowano ozdobne eco-słoiczki na kwiaty. W pracowni krawieckiej uszyte zostały ciekawe maskotki. Precyzyjnie uszyto symbole wiosny – tulipany. W pracowni poligraficznej zaprojektowano i wytworzono ozdobne breloki do kluczy i przypinki z logo projektu. Pracownia arteterapii była miejscem powstania logo projektu, które jako aranżacja przestrzenna zachwyciło uczestników spotkania. Wszystkie wytwory zostały zabrane przez uczniów jako pamiątka pierwszego spotkania tematycznego.
Łatwo przekonać się, że takie zajęcia mogły przyczynić się nie tylko do wzajemnego poznania się partnerów projektu, ale stworzyły możliwość zainteresowania się ciekawymi zawodami.
Nie zabrakło uczniom kreatywności w dziedzinie integracji. Okazało się bowiem, że jest międzynarodowa siła, która jednoczy najbardziej – sport.
Uczniowie poprosili o możliwość skorzystania z boiska, na którym sami zainicjowali gry i zabawy, podczas których poznawali się i na wesoło mierzyli się z trudnościami językowymi.
Na zakończenie uczniowie i ich opiekunowie podsumowali działania, pożegnali się wspólną fotografią przy dziełach wypracowanych w COZiZZ, a grupa uczniów i uczennic wymieniła się numerami telefonów czy adresami elektronicznymi, aby kontynuować właśnie zawartą znajomość.
Pierwsze spotkanie tematyczne obu szkół partnerskich należy uznać za bardzo udane, dające nadzieję na dalszą owocną współpracę oraz na miłe chwile spędzone przy wspólnych działaniach i zabawie.

20200302 132823

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Spotkanie polsko – niemieckiej "Grupy Roboczej".


W dniu 24 października odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie polsko- niemieckiej Grupy Roboczej w ramach realizacji tzw. Pakietu I projektu: „Transgraniczny Most Przyszłości - utworzenie polsko-niemieckich centrów orientacji zawodowej i zarządzania zdrowiem w Euroregionie Pomerania”. SP 2 z Oddziałami Integracyjnymi gościła przedstawicieli Partnera z Niemiec z zespołu szkół BBV Eberswalde. W skład delegacji wchodzili nauczyciele oraz uczniowie. Po naszej stronie w Grupie Roboczej zasiadają także nauczyciele i przedstawiciele zespołu uczniowskiego.Udało nam się przedstawić Partnerowi z Eberswalde stan robót remontowych w szkole, wyposażenie powstających pracowni o charakterze zawodoznawczym i terapeutycznym oraz klasy językowe, które powstały dzięki realizacji projektu w ramach programu współpracy Interreg V A. Podstawowym celem spotkania było dopracowanie wspólnej ankiety diagnostycznej, przygotowanej dla uczniów i rodziców obu Partnerów. Dzięki sprawnej pracy obydwu zespołów udało się ustalić wspólne brzmienie ankiet oraz terminy przeprowadzenia badania. W wyniku zebranych odpowiedzi uczniów i rodziców powstanie grunt do stworzenia innowacyjnego programu dydaktycznego, który realizowany będzie w obydwu społecznościach szkolnych.

20191024 114727

Galeria zdjęć: Zapraszamy do obejrzenia.