baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

Szkolne Dni Języka Polskiego

pod hasłem "Kobieta zmienną jest..."

Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni w naszej szkole odbywały się zmagania z językiem ojczystym. Pod czujnym okiem polonistów podejmowane byłyróżnorodne działania. Oto one:
Na dobry początek chętni uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym.
Potyczki z frazeologizmami polegały na przedstawieniu dowolną techniką na plakacie związku frazeologicznego zawierającego hasło KOBIETA, BABA, PANNA itp. Niezwykle starannie wykonane i pomysłowe prace można nadal oglądać na wystawie w szkolnym holu.
Konkurs zwyciężył Dominik Kowalczyk z klasy VII „a”, II miejsce zajęła Hanna Grzybowska z klasy IV „b”, miejsce III natomiast – Bartłomiej Pialik z klasy VII„c”.
Jury wyróżniło również prace następujących uczniów: Agnieszki Susały, Klaudii Odrowąż-Piramowicz, Mateusza Wróblewskiego, Nikoli Jankiewicz i Weroniki Stasiak. W ramach Corridy Ortograficznej 27 lutego odbyły się walki na poszczególnych etapach. Kolejno wyłoniliśmy mistrzów wszystkich klas i poziomów.Oto wyniki ortograficznych potyczek:
Mistrzynią Ortografii klas IV została Lena Szyban z klasy IV „d”
II miejsce w kategorii klas IV zajęła Martyna Ziemięcka z klasy IV „a”
Miejsce III w kategorii klas IV wywalczył Alexander Kamiński z klasy IV „d”
Tytuł Mistrza Ortografii klas V zdobyła Zofia Bochenek z klasy V „e”
II miejsce w kategorii klas V zajęły ex aequo: Zuzanna Konieczna z klasy V „d” oraz Natalia Sokolińska z klasy V „e”
III miejsce w tej kategorii wywalczyła Antonina Brzezińska z klasy V „b”
Mistrzynią Ortografii klas VI została Małgorzata Zarzycka z klasy VI „b”
Dominik Bieńko, również z klasy VI „b” zajął II miejsce w tej kategorii
III miejsce w kategorii klas VI zajął Michał Jasiński z klasy VI „c”
Tytuł Mistrza Ortografii klas VII wywalczyła Dominika Mierzwa z klasy VII „c”
II miejsce w kategorii klas VII zajęła Oliwia Wenerskaz klasy VII „c”
III zaszczytne miejsce na poziomie klas VII zajął Oskar Winek- także z klasy VII „c”
Tytuł Mistrza Ortografii klas VIII zdobyła Aleksandra Słaba z klasy VIII „c”
Miejsce II wywalczyła Roksana Ogrodnik z klasy VIII „d”
III miejsce na poziomie klas VIII zajęła Laura Buczek z klasy VIII „b”
Na poziomie klas III gimnazjum MistrzemOrtografii został Łukasz Staś z klasy III „g”
Amelia Runo – także z klasy III „g” – zajęła II miejsce w kategorii klas III
III miejsce zdobyła, dzielnie walcząc, Olga Szcześniewska – z klasy III „h”

5 marca odbyła się finałowa walka o tytuł Mistrza Ortografii w dwóch kategoriach: „JUNIOR” (kl. IV-VI) i „MASTER” (kl. VII, VIII oraz III gimnazjum). Wzięli w niej udział zdobywcy pierwszych miejsc z poszczególnych poziomów. I tak:
Tytuł Mistrza Ortografii 2019 w kategorii „JUNIOR” zdobyła Zofia Bochenek z klasy V „e”, natomiast na podium w kategorii „MASTER”stanęła Aleksandra Słaba z klasy VIII „c”.
Serdecznie gratulujemy!!!

***

„Jak to jest być człowiekiem?” to nazwa szkolnego i międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego. Dumamy w jego ramach nad tym, co człowiekowi najbliższe. Przywołujemy utwory, które pokazują bogactwo emocji w nas drzemiących, naszą wrażliwość i różny sposób patrzenia na świat. Dlatego też w kolejnych latach skupiamy się na innej, cennej dla każdego człowieka wartości.W tym roku przyglądaliśmy się KOBIECIE, która ponoć zmienną jest…
4 marca uczniowie naszej szkoły opowiedzieli na wesoło lub całkiem poważnie o tym, jak wiele twarzy może mieć kobiecość. Po burzliwych obradach Jury wyłoniło laureatów konkursu.

Kategoria klas IV-VI:
I miejsce – Wiktoria Serba, kl. VI „c”
II miejsce – Roksana Pilarowska, kl. VI „c”
III miejsce – Zofia Bochenek, kl. V „e”
Wyróżnienia przyznano Julii Betler z kl. V „e”, Jakubowi Przybylskiemu z kl. VI „b” oraz Urszuli Maksymiak z kl. IV „b”

Kategoria klas starszych:
I miejsce – Wiktoria Rajszel, kl. VIII „d”
II miejsce –Maja Gładysz, kl. VIII „c”
III miejsce – Patrycja Krętkowska, kl. VIII „e”
Wyróżnienia otrzymały: Oliwia Wenerska, kl. VII „c” i Roksana Ogrodnik, kl.VIII„d”

Zdobywczynie I i II miejsc reprezentowały naszą szkołę podczas V Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego odbywającego się pod tym samym hasłem w czwartek 7 marca.
Wiersze oraz fragmenty prozy na ten temat recytowane były tym razem na użyczonej nam wyjątkowo scenie Klubu Wojskowego. Swoją obecnością ucieszyli nas uczniowie siedmiu stargardzkich szkół, którzy występowali w dwóch kategoriach wiekowych: klas IV-VI oraz VII, VIII i gimnazjum.
Wystąpienia oceniało Jury w składzie: pani Beata Śpiechowicz – dyrektor Czytelni Głównej i Informatorium w Książnicy Stargardzkiej, pani Anna Okolus-Furtak – pedagog specjalny z naszej szkoły oraz pan Mateusz Wiśniewski – aktor młodego pokolenia, współpracujący z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Wszyscy zaprezentowali się pięknie, o czym świadczyła ilość wyróżnień przyznanych przez Jury. Doceniło ono przede wszystkim wyczuwalną w wystąpieniach wrażliwość recytatorów, a także ich indywidualne i świeże spojrzenie na przygotowane teksty literackie.

Laureatamiw kategorii młodszej grupy, czyli klas IV-VI zostali:
I miejsce - Andżelika Cieślak ze Szkoły Podstawowej nr 5
II miejsce -Konrad Błaszczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1
III miejsce - Sebastian Duniecki ze Szkoły Podstawowej nr 1
Wyróżnienie - Zuzanna Maliszewska ze Szkoły Podstawowej nr 4

Spośród klas VII, VIII i gimnazjum jury nagrodziło:
I miejsce – Julia Bógdał ze Szkoły Podstawowej nr 11
II miejsce – Natalia Michałek ze Szkoły Podstawowej nr 4
III miejsce – Dawid Rataj ze Szkoły Podstawowej nr 9
Wyróżnienie – Alicja Fatalska ze Szkoły Podstawowej nr 1

Dziękujemy za bezinteresowną pomoc w organizacji tego wyjątkowego dla nas konkursu w szczególny sposób p. Annie Wróblewskiej oraz p. Mirosławie Babickiej-Mrzygłód za wykonanie cudnej dekoracji sali i sceny, bez której nie stworzylibyśmy tak wyjątkowego klimatu do wystąpień naszych młodych aktorów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i zapraszamy za rok!!!

***

Dni Języka Polskiego – w głównej mierze skoncentrowane wokół hasła „KOBIETA” – miały swój finał w idealnym dlań czasie, czyli 8 marca – w Dzień Kobiet. Aby uczynić ten dzień wyjątkowym, chętne uczennice, uczniowie oraz nauczycielki przebrały się za kobiety znane ze świata kultury lub nauki. Na szkolnym korytarzu można było spotkać Pippi Langstrumpf oraz Marylę Cuthbert wraz z Anią Shirley. Podobno ktoś widział nawet Marię Skłodowską-Curie, ale kto naprawdę był z nami, przekonamy się, gdy szkolna ekipa TV zaprezentuje reportaż nakręcony tego dnia. Czekamy z niecierpliwością na jego premierę!

Dodatkową atrakcją w tym dniu był inny niż wszystkie konkurs literacki. Można rzec: „ekspresowy”, można – „biegany”. Zadaniem chętnych do zabawy uczniów było odnalezienie rozmieszczonych na terenie szkoły kodów QR, pod którymi ukryte zostały dawne lub rzadkie słowa polskie dotyczące kobiecego świata. Pod kodami znalazły się m.in.: „bździągwa”, „żorżeta”, „fircyfuszki” oraz „dezabilka”. Kto odnalazł i sczytał za pomocą aplikacji wszystkie trudne wyrazy, miał za zadanie wytłumaczyć ich znaczenie, a następnie wykorzystać je do stworzenia zabawnej historyjki z kobietą w roli głównej. Na to wszystko wystarczyć musiało kilka przerw. Do walki stanęło jedenaścioro śmiałków w różnym wieku, którzy fantastycznie poradzili sobie z zadaniem. Jury przyznało I miejsce uczennicy klasy V „e” – Zofii Bochenek; II miejsce zajęła Oliwia Wenerska z klasy VII „c”, trzecie zaś ex aequo: Antonina Brzezińska i Alicja Mucha z klasy V „b”. Pozostali uczestnicy zostaliwyróżnieni za chęci, pomysły i wysiłek włożony w stworzenie konkursowej opowieści.

Przedsięwzięciepod nazwą Szkolne Dni Języka Polskiego podsumowane zostało krótką uroczystością w poniedziałek 11 marca. Laureaci kolejnych zmagań, a także uczniowie wyróżnieni odebrali wówczas dyplomy oraz nagrody.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy z wielkim zaangażowaniem i radością podchodzili do kolejnych zadań. Świetnie jest widzieć uczniów w działaniu sprawiającym im frajdę. Gratulujemy sukcesów, które w wielu przypadkach na pewno okupione były ciężką pracą. Pamiętajmy jednak również, jak ważny jest sam zapał do przełamywania słabości i dawania z siebie tego, co w nas najpiękniejsze. Dziękujemy tym, którzy zechcieli podzielić się z nami swoim talentem.

Zapraszamy na krótką fotorelację z przebiegu Dni Języka Polskiego ukrytą pod zamieszczonym niżej linkiem.

 

oprac. Joanna Bochenek i Agnieszka Gadomska-Rataj

szkol dni j polskiego2019

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii