baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

Co można rozdzielić za pomocą destylacji?

    Mieszaniny można rozdzielać przy użyciu różnych metod. Metody rozdzielania zależą od rodzaju mieszaniny- wykorzystują właściwości jej składników. Jedną z podstawowych metod pracy laboratoryjnej jest destylacja wykorzystywana do rozdzielania ciekłych mieszanin jednorodnych.
    Uczniowie klas 7 podjęli się zadania, jakim było rozdzielenie mieszaniny jednorodnej alkoholu etylowego i wody. Wykorzystując wirtualną rzeczywistość, Empiriusz Laboratoria Przyszłości, przeprowadzili kontrolowany proces ogrzania mieszaniny. Wykorzystali różnice temperatur wrzenia dwóch cieczy. Jako pierwsza ciecz, bardziej lotna, wydzielił się alkohol etylowy w temp. 78 stopni C, jako druga - woda, w temp. 100 stopni C. Dzięki dostępnej aplikacji uczniowie samodzielnie zmontowali elementy zestawu do destylacji i przeprowadzili doświadczenie. Proces ten jest bardzo często stosowany podczas syntezy organicznej do oczyszczania otrzymanych związków organicznych z zanieczyszczeń. Można w ten sposób otrzymać również wodę destylowaną konieczną do przeprowadzania doświadczeń chemicznych.

#LaboratoriaPrzyszłości 

#LaboratoriaPrzyszlosci

Materiał nadesłała p. Monika Sikorska

destylacja 7b zd1 2022

destylacja 7b zd2 2022

Strona laboratoria

Zapraszamy do obejrzenia filmu